تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کراتین برای زمان طولانی به عنوان یک مولفه ­ی ضروری در هر رژیم کاهش وزن در نظر گرفته می­شد و در سال­های اخیر از آن به عنوان مکمل شماره ­ی ۲ یاد شد، که پس از پودر پروتئین قرار دارد.

کراتین در صنعت مکمل بسیار مهم است، چرا که نقش کلیدی را در تولید انرژی و استقامت عضلات ایفا می­کند. استفاده از کراتین به تولید ATP در عضلات کمک می­کند، که منبع اصلی انرژی در سلول­های انسان است. کراتین به طور طبیعی در بی مهرگان یافت می­شود و یک اسید آلی نیتروژنی است. به همین دلیل این ماده رواج زیادی یافته است.

اما یک مشکل برجسته وجود دارد… بسیاری از ما نمی­دانیم که کدام creatine بهترین گزینه برای ما خواهد بود. ما یک محصول خاص را بر اساس مندرجات روی برچسب یا جستجوی سریع خریداری می­کنیم، و می­یابیم که همه از کراتین مونوهیدرات استفاده می­کنند، و بنابراین همان روند را دنبال می­کنیم. به جای خرید با چشم بسته، باید از همه­ی انواع مختلف کراتین آگاه باشیم و بهترین گزینه را برای خود بیابیم.

من ماه­ها زمان را صرف پژوهش درباره­ مکمل کراتین و بسیاری از محصولات مشابه کردم. در ادامه نتایج بررسی­هایم را درباره­ی انواع مختلف کراتین و مکمل­های اصلی موجود در بازار ارائه می­کنم.

انواع مختلف کراتین

انواع مختلفی از کراتین وجود دارد. در ادامه صورت­های مختلف کراتین که به شکل مکمل در دسترس هستند را معرفی می­کنم:

 • کراتین مونوهیدرات

رایج ترین شکل پیشنهادی کراتین در جامعه­ ی بدنسازی کراتین مونوهیدرات است. این شکل از کراتین بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد، که این ناشی از اثربخشی بالای آن است. این ماده سایز مناسب و بازدهی بالا را فراهم می­کند. به علاوه سبب رفع خستگی در تمرینات کوتاه می­شود. کراتین مونوهیدرات همچنین مزایای بی هوازی را فراهم می­کند، که آن را در ترکیب با وزنه زدن بسیار مناسب می­سازد. کراتین مونوهیدرات با سطح خلوص در حدود ۱۰۰٪ به فروش می­رسد. اما انحلال پذیری کم آن در آب بدان معناست که فقط در حدود ۱٪ ا کراتین هضم شده در نهایت مورد استفاده قرار می­گیرد. ناخالصی­ها در صورتی در در کراتین مونوهیدرات یافت می­شوند که برند مربوط به مکمل بر کیفیت محصول تمرکز نداشته باشد.

بزرگترین مزیت کراتین مونوهیدرات آن است که رایح ترین شکل بررسی شده در مطالعات مرتبط با اثرات کراتین بر تقویت بازدهی می­باشد. در حالی که اثرات آنها تقریبا یکسان هستند، اما همیشه باید دریافت که بر اساس شواهد علمی چه نتیجه­ای قابل انتظار است و نباید کورکورانه یک شکل تازه از کریتین را مصرف نکرد.

 • کراتین اتیل استر

این شکل از کریتین به دلیل نرخ جذب قابل ملاحظه­ی خود مورد توجه قرار دارد – تقریبا ۹۹٪ آن در بدن انسان جذب می­شود. همچنین هیچ اثر جانبی گزارش شده­ای برای این نوع مکمل کریتین وجود ندارد. همچنین، با توجه به نرخ جذب بالا، هر کسی مزایای کریتین را در حین استفاده از یک محصول غنی از کراتین در اتیل استر خواهد یافت.

از طرف دیگر، کریتین اتیل استر بسیار گران قیمت بوده و در افزایش سایز نقش زیادی ندارد. این ماده همچنان اثرات زیادی بر شدت و قدرت تمرین دارد، اما هر کسی که بخواهد با مصرف کریتین به سایز بالاتری برسد، باید از نوع دیگری از این محصول بهره بگیرد.

 • کراتین میکرونیزه

ابعاد ذرات creatine میکرونی ۵٪ اندازه­ی ذرات کراتین معمولی است. در نتیجه جذب از طریق جریان خون سریعتر صورت می­گیرد و این به معنای دسترسی سریعتر به عضلات خواهد بود. هرچه فرآیند جذب سریع تر باشد، اثرات جانبی مرتبط با گوارش که عموما با مکمل کراتین مشاهده می­شوند کاهش می­یابند.

به دلیل رهایش سریع، این ماده می­تواند به عنوان یک منبع در حیت تمرین از کریتین بسیار موثر باشد، به طوری که منبع مصرف شده را مجددا تامین می­کند تا انفجار انرژی ثانویه برای بخش باقیمانده­ی تمرین تامین گردد.

 • کریتین HCl

این شکل از کریتین کاملا انحلال پذیر در آب است. در نتیجه با توجه به مقدار زیاد آب در بدن انسان کمک زیادی خواهد کرد. جذب سریع تر و توانایی جلوگیری از تبدیل به کریتین آن را به شکل کارآمدی از کریتین تبدیل می­کند. یک نکته­ی مهم دیگر آن است که کریتین HCL بدون هیچ فاز بارگذاری شروع می­شود.

 • منیزیم کراتین شلات

این نوع کریتین برای افرادی که وزنه می­زنند مقدار متعادلی از افزایش وزن را نتیجه می­دهد. به صورت جالب توجه، در این نوع فقط کریتین با منیزیم ترکیب می­شود و اثر اصلی این ترکیب جذب سریعتر آن است. اما این جذب سریعتر در زمان مصرف دوزهای بالا مورد توجه قرار می­گیرد، که بدان معناست که ماکزیمم مقدار کریتین برای عضلات فراهم می­گردد.

این شکل از کریتین در صورت مصرف پس از بارگذاری می­تواند نتایج بهینه را فراهم کند. عضلات به منبعی از کریتین دست می­یابند و سپس سطوح کریتین با استفاده از یک مکمل کی لیت کریتین منیزیم افزایش می­یابند تا دوزهای بالایی را انتقال دهند.


 • Kre-Alkalyn
  کراتین آلکالین

تفاوت این نوع جدید از کریتین به سطح بالاتر pH آن مربوط می­شود. این متغیر افزوده شده سبب کاهش تلفات در حین هضم کریتین می­شود. این نوع کریتین با دوز کمتری مصرف می­گردد، و مقدار کمتر وعده­ی مصرفی اثرات آن را کاهش نمی­دهد. سطح پایین تری از حفظ آب اتفاق می­افتد، که این به معنای افزایش سایر کمتر است، اما اثر کاهش سایز با کاهش مقدار آب جبران می­شود. هرچه میزان جذب بیشتر و هضم سریع تر باشند، و کمترین نفخ معده و اثرات جانبی مشاهده گردند، و در نتیجه آن را به گزینه­ی ارزشمندی برای آزمایش شکل جدیدی از creatine تبدیل می­کند.

 • کراتین گلوکونات

این یک شکل جدید کریتیی است که در بسیاری از مکمل­های مختلف کریتین یافت می­شود. اما ذکر این نکته ارزشمند است که عده­ی زیادی از افراد افزایش سایر قابل ملاحظه­ای را در حین استفاده از این نوع کریتین تجربه نموده­اند. منظور من از افزایش سایز قابل ملاحظه اختلاف اثرات کریتین گلوکونات و سایر صورت­های کریتین بین شب و روز است.

کریتین گلوکونات به دلیل مولکول گلوکوز ترکیب شده با کریتین موثر است. این ترکیب هضم مشابه با گلوکوز را برای کریتین نتیجه می­دهد، که یک نوع کربوهیدرات با گوارش بسیار سریع می­باشد. نتیجه­ سریع تر بوده و رهایش مستقیم تر به سلول­های عضله صورت می­پذیرد، که نهایتا به معنای نرخ جذب بالاتر است.

نکته: کریتین به شکل مایع یا جویدنی توصیه نمی­شود، زیرا نرح جذب آن کمتر است، قدرت بدنی کاهش می­یابد، و شواهد علمی کمی برای این نوع جذب وجود دارد.

در چه زمانی باید از کریتین استفاده نمود؟

creatine یک مکمل ضروری برای افرادی است که به طور منظم از وزنه استفاده می­کنند. این مکمل همچنین ابزار ارزشمندی برای هر ورزشکار حرفه­ای است. مکمل کراتین می­تواند برای افرادی با انواع مختلف اختلالات تخریب کننده­ی عصبی و تخریب کننده­ی عضلات موثر باشد، که شامل نارسایی قلبی، بیماری پارکینسون، افسردگی و غیره می­باشد. همچنین، کراتین برای افرادی مناسب است که از دیستروفی عضلات رنج می­برند. در اصل همیشه می­توان استفاده از کراتین را توجیه نمود – حتی به تقویت قوای ذهنی نیز کمک می­کند. در حالی که عمدتا افرادی از این ماده استفاده می­کنند که بر ایجاد فیزیک مناسب یا تمرین ورزشی متمرکز می­شوند، اما کراتین نسبت به آنها برتری دارد و همه می­توانند از ان استفاده کنند تا به بهترین وضعیت جسمانی خودشان برسند. به خاطر داشته باشید که برای حصول نتایج بهینه در باشگاه، بدن باید بیشترین انرژی ممکن را داشته باشد. محصولات کراتین انرژی را به عضلات هدایت کرده و تقویت بیشتر را برای حرکات کوتاه موجب می­شوند. همچنین می­توان از آن برای اواسط تمرین استفاده نمود تا از خستگی در حین ورزش جلوگیری شود.

مزایای کراتین

کراتین به عنوان یکی از موثرترین مکمل­های تقویت بازدهی موجود در بازار در نظر گرفته می­شود. برخی از اثرات اساسی مکمل کریتین عبارتند از:

 • آبرسانی به عضلات.
 • ظاهر بزرگتر و احساس کردن عضلات به دلیل آبرسانی بیشتر.
 • افزایش استقامت در حین انفجارهای کوتاه و شدید.
 • افزایش استقامت انفجاری در حین تعلیم مقاومت.
 • افزایش دسترس پذیری انرژی اغلب تکرارهای بیشتری را نتیجه می­دهد.

در حالی که مکمل کراتین مزایای زیادی دارد، اما باید اشاره نمود که اثرات کراتین برای همه یکسان نیستند. همه­ ی ما دارای سطوح طبیعی متفاوتی از ذخایر creatine هستیم و شدت اثرات مرتبط با مکمل کریتین برای هر شخصی بیشتر خواهد بود. به صورت کلی، افرادی که عضلانی هستند، عضلات پری دارند، و قادر به تمرین در سطوح با شدت بالاتر هستند، مزایای یکسان با یک تازه کار را به دست نمی­آورند.

مشکلات مصرف مکمل کراتین:

کراتین به عنوان یکی از امن ترین و موثرترین مکمل­های تقویت بازدهی در بازار تلقی می­شود. البته این بدان معنا نیست که creatine هیچ مشکلی ندارد.

مشکل اصلی زمانی اتفاق می­افتد که کراتین بدن فرد کاهش یابد. وقتی تامین بیشتر برای عضلات در دسترس نباشد، پمپ آنها متوقف می­شود و مجددا به اندازه­ی اصلی می­رسند. این تفاوتابعاد عضلات قابل توجه نخواهد بود. البته، می­توان از این اثر جلوگیری نمود و یا با سازگاری با میزان جذب کراتین آن را به حداقل رساند.

یک مشکل دیگر آن است که creatine  باید با مقدار زیادی اب جذب شود تا اثرات کامل آن مشاهده گردد. این کمی ناخوشایند است، اما آبرسانی به بدن در حین تمرین کاری است که اغلب ورزشکاران از آن غفلت می­کنند. این مسئله با آبرسانی از ابتدا تا انتهای تمرین کاملا رفع می­شود.

در حالی که هیچ اثر جانبی اساسی عموما گزارش نمی­شود، اما مصرف کنندگان کریتینها اسهال، کرامپ عضلانی، سرگیجه، و شکم درد را نیز تجربه می­کنند. البته بسیاری از این اثرات جانبی با انتخاب نوع مناسب کراتین و یافتن یک برند خاص بدون اثرات جانبی به حداقل می­رسند. ما در اینجا فهرست خود را از مکمل­های پودری و قرصی اصلی ارائه می­کنیم.


نویسنده مطلب bbsupp