آشنایی با رژیم کتوژنیک و کربوهیدرات کم

رضا محمدی پنجشنبه 16 آبان 1398 - 17:03
آشنایی با رژیم کتوژنیک و کربوهیدرات کم
Ketogenic & Low Carb

قبل از اینکه درباره رژیم های کم کربو و کتوژنیک باید بیاموزید تاریخچه و دستورالعمل ها و علمی که پشت این رژیم قرار گرفته را باید بدانید.

تاریخچه رژیم کتو

تاریخچه رژیم کتوژنیک کاملا جالب و شگفا انگیز است,برخلاف بیشتر رژیم های غذایی دیگر که از مقالات پزشکی و تناسب اندام محبوب و معروف شده اند, رژیم کتوژنیک یک زمینه پزشکی و علمی بسیار دیرینه دارد.

رژیم کتوژنیک در سالهای دور برای درمان و کنترل تشنج در کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار میگرفته زیرا متابولیسم مغز میتواند در بعضی شرایط به صورت یکنواخت در کتوسیس قرار داشته باشد.

با گذشت سالها این متد به عنوان یک رژیم غذایی برای کاهش چربی مورد استفاده قرار گرفته است.

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی است که از جنبه جالبی از فیزیولوژی انسان یعنی کتوز بهره میگرد.

کتوز یک وضعیت متابولیک است که هنگامی که کربوهیدرات ها را در  مقادیر کم مصرف می کنیم رخ می دهد که اکسیداسیون اسیدهای چرب به منبع اصلی سوخت تبدیل می شود.

وقتی اکسیداسیون اسیدهای چرب به نقطه خاصی برسد و در دسترس بودن کربوهیدرات ها به اندازه کافی کم باشد، بدن شروع به تولید اجسام کتون می کند.

این اجسام کتون پس از آن ترجیحاً در بافتهای خاصی به ویژه مغز استفاده می شوند.

رژیم کتوژنیک به ما امکان زنده ماندن بدون مصرف مواد غذایی یا کربوهیدراتهای بسیار کم (تقریباً صفر) برای مدت طولانی می دهد.

از دیدگاه تکاملی، بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی، به نظر می رسد کتوز یک استراتژی / مکانیسم بقا است.

برای اهداف رژیم کتوژنیک به عنوان یک ابزار از بین رفتن چربی، یک نقطه کانونی رژیم های کتوژنیک این است که به ما امکان می دهد برای مدت طولانی زندگی کنیم و تقریباً بدون مصرف کربوهیدرات و به لحاظ نظری سطح انسولین نسبت به حد معمول زندگی کنیم.

همانطور که ثابت شده که انسولین با تنظیم ذخیره سازی چربی در فیزیک بدن نقش دارد، این یکی از نکات کلیدی است که رژیم کتوژنیک برای به دست آوردن آن استفاده میکند.

نمای کلی از اصول اصلی رژیم کتوژنیک :

کتوز ناشی از کمبود کربوهیدراتهای رژیمی و کاهش پروتئین در رژیم غذایی، همراه با مصرف ناشتا یا مصرف چربی در رژیم غذایی است.

هنگامی که متابولیسم چربی به سطحی برسد که بسترهای اصلی چرخه کربوهدیراتها تخلیه شوند (یعنی اکالوواستات)، بدن، بخصوص کبد، تولید اجسام کتون (بتا هیدروکسی بوتیرات، استئو استات و استون) را شروع می کند و سپس به منبع سوختی قابل توجهی تبدیل می شود.

کتوژنیک در مقابل کربوهیدرات کم :

رژیم کم کربوهیدرات مبتنی بر همان ایده اساسی رژیم کتوژنیک است: برای کاهش کالری و کاهش انسولین، میزان کربوهیدرات را کاهش دهید. در حالی که کربها تحت همان فرض عمل می کنند، از نظر فیزیولوژیکی بسیار متفاوت هستند، به ویژه در تأثیر آنها بر روی کتون های خون.

در طی رژیم های کم کربوهیدرات کتون در خون تا حد قابل توجهی تجمع نمی یابد، این نوع بسترهای مورد استفاده در بافت های کلیدی مانند مغز و قلب را تغییر می دهد. احتمالاً می توان چنین استدلال کرد که اگر کمبود کربوهیدرات داشته باشید، احتمالاً باید به کتوژنیک بروید تا به بافت ها در بهتر وفق دادنشان کمک کنید.

کتواسیدوز چیست؟

رژیم کتوژنیک از نظر کتواسیدوز دیابتی بسیار متفاوت است، در درجه اول در این که انسولین کم (رژیم کتوژنیک) کاملاً متفاوت از بدون انسولین (کتو اسیدوز دیابتی) است.

در کتواسیدوز دیابتی، انسولین برای تنظیم کتوژنز وجود ندارد. در زیر میزان کتون های خون مربوط به سطح \"طبیعی\"، کتوز تغذیه ای و کتواسیدوز دیابتی وجود دارد:

سطح کتون معمولی= 0.0 -0.5 mmol/L
سطح کتوسیس کتوز تغذیه ای= 0.5 - 3.0 mol/L
کتواسیدوز دیابتی= > 5.0 mmol/L همزمان با قند خون بالا و عدم انسولین

چگونه در کتوز بمانیم:

برای ورود و ماندن در کتوز، مصرف کربوهیدرات رژیم غذایی باید زیر یک آستانه مشخص باقی بماند. این آستانه در افراد مختلف متفاوت است، اما یک راهنمایی خوب برای بیشتر افراد بین 5 تا 15٪ از کل کالری دریافتی روزانه باید به عنوان نقطه شروع باشد.

به طور معمول چک کردن سطح کتون می تواند به هر فرد کمک کند دامنه میزان مصرف خود را پیدا کند که به آنها اجازه می دهد در کتوز بمانند.

آشنایی با رژیم کتوژنیک و کربوهیدرات کم

مصرف پروتئین همچنین برای ماندن در حالت کتوژنیک باید کم باشد. مصرف پروتئین در مقادیر مشخص گلوکوژنیک است، به این معنی که می تواند گلوکز بدن شما را از سوخت استفاده کند. این می تواند بدن شما را از کتوز خارج کند.

از نظر عملی، مصرف پروتئین در حدود 15٪ از کل هزینه کالری روزانه شما می تواند به اندازه کافی باشد تا بدن شما از رژیم کتوژنیک خارج کند.

زمان بندی غذا / فرکانس  تغذیه ای :

در اصل، رژیم کتوژنیک به صراحت زمان مشخص وعده های غذایی را تعیین نمی کند و همچنین فراوانی وعده غذایی را مشخص نمی کند. با این حال، از آنجا که نگه داشتن کتوز در هنگام روزه گرفتن بسیار ساده تر است، بسیاری از افراد رژیم های غذایی کتوژنیک را با انواع روزه ها، که معمولاً روزه های متناوب هستند، ترکیب می کنند.

گفته می شود، اگر از رژیم غذایی بسیار پر چربی، پروتئین کم، رژیم کم کربوهیدرات بسیار کم استفاده کنید، می توانید کتوز را به طور مرتب حفظ کنید.

محدودیت ها / باید و نبایدها :

رژیم کتوژنیک به صراحت هیچ غذایی یا گروههای غذایی را محدود نمی کند، اما با توجه به ماهیت مورد نیاز غذای مغذی، گروه های زیادی از مواد غذایی را به طور طبیعی محدود می کند.

از آنجایی که میزان مصرف کربوهیدرات بین 0 تا 15 درصد از انرژی روزانه باید نگه داشته شود، غذاهایی مانند برنج، سیب زمینی، نان، ماکارونی، میوه و سایر غذاهای غنی از کربوهیدرات از لحاظ عملی در رژیم غذایی فرد غیرممکن می شود، مگر اینکه در مقادیر بسیار کمی باشد. علاوه بر این، پروتئین نیز باید نسبتاً کم نگه داشته شود، بین 5 تا 15٪ از انرژی روزانه برای اینکه در کتوز بماند.

رژیم کتوژنیک چندین جنبه وجود دارد که می تواند پیروی از آن را دشوار کند. اولین مرحله "مرحله سازگاری" است. بسیاری از افراد "آنفولانزای کم کربوهیدرات" را گزارش می دهند که بدن آنها از اتکا به کربوهیدرات ها و اسیدهای چرب برای انرژی به متابولیسم مبتنی بر کتون بیشتر در حال انتقال است، این اغلب منجر به بی حسی و گاهی اوقات حتی علائم مانند آنفولانزا می شود.

دوم این که، برای ماندن در کتوز افراد باید پروتئین و کربوهیدرات رژیم غذایی خود را به میزان نسبتاً کم حفظ کنند، تغییر انتخاب مواد غذایی به این حالت افراطی می تواند برای بعضی از افراد دشوار باشد. از طرف دیگر، عدم شمارش کالری و توانایی خوردن آگهی آزاد و موفقیت در تعداد زیادی از افراد، این رژیم را به یک انتخاب جذاب تبدیل کرده است.

مطالعات علمی در پس رژیم کتوژنیک :

از بین تمام رژیم های غذایی موجود، شاید فقط رژیم مدیترانه ای مطالعات علمی بیشتری در مورد آن انجام داده شده.جستجوی اینترنتی برای اصطلاح "رژیم کتوژنیک"  مربوط به سال 1913 را برمی گرداند، و این نشان علاقه قابل توجهی به موضوع است.

چندین زمینه اصلی در مورد رژیم غذایی کتوژنیک و فواید آن در کاهش وزن، صرع، سرطان و اخیراً عملکرد انسان وجود دارد.

چربی سوزی :

در حالی که سابقه طولانی در رژیم های کتوژنیک در مورد کاهش چربی وجود دارد، از این رو پیشنهاد شده است که سرکوب سیگنالینگ انسولین با از بین بردن کربوهیدراتهای رژیم غذایی باعث از بین رفتن چربی می شود.

باید به این نکته اشاره کرد که در بحث کتوژنیک به هیچ عنوان دستور یا اصولی مبنی بر کالری شماری و دقت در میزان آن نبوده .

نتیجه گیری

رژیم کتوژنیک، رژیم غذایی ابزاری است و می توان از آن به طور مناسب یا نامناسب استفاده کرد.دانستن دامنه و شرایطی را که باید و نباید از این ابزار استفاده کنید، بسیار مهم است.

تجاربی وجود دارد که نشان می دهد رژیم های کتوژنیک برای کاهش وزن کار می کنند، اما ممکن است در مقایسه با سایر روش های غذایی که کالری و پروتئین را کنترل می کنند، هیچ خاصیت جادویی نداشته باشد.

علاوه بر این، به نظر می رسد که رژیم های غذایی کتوژنیک در ورزشکاران با شدت کم یا افرادی که کمتر فعال هستند و هیچ آسیبی به عملکرد آنها نمی رسد قابل استفاده است. با این حال، ورزشکاران با شدت بالا احتمالاً در نتیجه رژیم کتوژنیک شاهد کاهش عملکرد و بهبودی هستند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد